- Podcasty
- Zprávy z jižních Čech

Poslechněte si podcast: Obytné vozy jsou v Česku stále oblíbené. Velké kempy mají na hlavní sezonu už skoro obsazeno
Boom obytných aut v Česku podle dat Asociace kempování a karavaningu pokračuje. Některé kempy mají díky velkému zájmu turistů otevřeno celoročně, jiné se teď připravují na hlavní sezonu. Třeba majitelé rekreačních areálů u Lipna začnou víc využívat moderní technologie při rezervacích a příjezdech.
Zprávy z jižních Čech
Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.
Malé vodní elektrárny pracují na minimální výkon, některé vůbec. V řekách není dost vody
Sucho trápí majitele malých vodních elektráren v Česku. Kvůli slabému průtoku pracují mnohé z nich na nižší výkon, některé jsou mimo provoz. Ani jihočeské řeky nemají dost vody na to, aby roztočily turbíny vodních elektráren. Největší problémy jsou na Lužnici a jejích přítocích.
Centrum Bazalka staví v Budějovicích domov pro děti i dospělé s autismem a kombinovaným postižením
Když už rodiny péči o své blízké nezvládají samy, přichází na řadu odborná pomoc. V Českých Budějovicích proto vzniká nový domov se zvláštním režimem, který nabídne zázemí dětem a dospělým s autismem nebo kombinovaným postižením. Centrum Bazalka tu plánuje čtyři malé domácnosti s celodenní péčí.
Hlasy jihočeských zvonů uslyšíte na besedě v budějovickém rozhlase během Dne otevřených dveří
Už 80 let je Český rozhlas České Budějovice součástí života v jižních Čechách. Přijďte to s námi oslavit v sobotu 17. května na Den otevřených dveří. Setkáte se s moderátory, autory pořadů i redaktory a nahlédnete do zákulisí. Doprovodný program pak nabídne koncerty kapely Rybníkáři, dua Bárka a Rozhlasového swingového orchestru, talkshow s hlasatelkami Marií Retkovou a Marií Tomsovou a také besedu o jihočeských zvonech.
Diskrétně a bez soudů. Prevent 99 nabízí testování na různé nemoci přímo v kontaktních centrech
Organizace Prevent 99 spustila testování infekčních nemocí přímo ve svých kontaktních centrech. Zaměřuje se hlavně na žloutenku typu C, která ohrožuje zejména závislé na injekčně aplikovaných drogách. Testování pomáhá lidem, kteří by se jinak báli zajít k lékaři. Když se nějaká infekce potvrdí, mají šanci na léčbu bez zbytečného čekání.
U Maříže nedaleko Slavonic má vyrůst zahrádkářská kolonie. Místní obyvatelé a chalupáři jsou proti
V malé vesnici Maříž nedaleko Slavonic na Jindřichohradecku, kterou tvoří jen pár chalup, by mohla vzniknout zahrádkářská kolonie. Mezi místními obyvateli a chalupáři, kteří po sametové revoluci vytvořili v Maříži uměleckou komunitu, to vyvolává obavy. Vadí jim, že by blízkosti citlivě opravených stavení měly vyrůst desítky sadů.
Všechny obce v Česku musí nyní třídit textil. Někde ale o sběr oblečení lidé zájem nemají
Povinně třídit textil musí už necelých pět měsíců všechny obce v České republice. Pro některé, hlavně ty s menším počtem obyvatel, to byla novinka. Obce musely koupit kontejner na textil, nebo zřídit sběrné místo. Ne všude se ale osvědčily.
Přízemní mrazy ohrožují ovoce. Na jahodové plantáži v Radomyšli už přišli o 70 procent úrody
Teploty padají k nule a ovocnáři mají plné ruce práce. „Ledoví muži“ letos berou úrodu doslova před očima – třeba v Radomyšli na Strakonicku přišli kvůli přízemním mrazům o sedmdesát procent jahod. Rosení, netkaná textilie a spousta nervů – veškerá snaha farmářů byla marná.
Nálet i nebezpečné hry. Konec druhé světové války si stále pamatuje 91letý Karel Beran z Čimelic
Osmdesát let od konce druhé světové války si lidé na většině míst připomínali už 8. května. V tento den roku 1945 Německo podepsalo kapitulaci, ale i potom se někteří velitelé stále odmítali vzdát. Konečnou kapitulaci na českém území podepsal generál Karl von Pückler-Burghauss až 12. května v Rakovickém mlýně u jihočeských Čimelic. V této obci prožil téměř celý život Karel Beran. Na konec druhé světové války si pamatuje i ve svých 91 letech.
Z Vysočiny přes jižní Čechy až k Dunaji v Rakousku povede dálková cyklotrasa Via Silva Nortica
Via Silva Nortica – cesta, která propojí Vysočinu, jižní Čechy a Dolní Rakousko. Na jejím vzniku spolupracují česká i rakouská města. Po téměř dvouletém úsilí se podařilo zajistit všechny pozemky, kudy trasa povede. Příští rok by se mohlo začít stavět.
Píseň, kterou složili vězni v Osvětimi, i osobní vzpomínky zazněly na pietě v Letech u Písku
Čtyři stovky mužů, žen i dětí romského původu převezli v květnu roku 1943 nacisté z Čech do Osvětimi. Většina z nich se konce války nedožila. Takzvaný velký květnový transport z koncentračního tábora v Letech u Písku připomněl pietní akt na místě nouzového pohřebiště letského tábora.