- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů

Poslechněte si podcast: Čeština je pro chorvatské Čechy pouto s domovem předků. Na kurzy chodí nadšeně i úplní začátečníci
Krajané v Chorvatku dokazují, že jejich pouto s vlastí předků je těžké přetrhnout. Ukazuje to i náklonnost národnostních Čechů k českému jazyku. Pro mnohé z nich sice není mateřský, ale přesto nacházejí důvody, proč se v něm zdokonalovat.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Slávu středověké africké říše zastavila Sahara. Její arabské jméno si v 20. století přisvojila Ghana
Když počátkem dubna prezident Petr Pavel navštívil Ghanu a Mauritánii, zamířil do dvou politicky nejstabilnějších zemí západní Afriky. Jejich hlavní města jsou od sebe vzdálená víc než dva tisíce kilometrů a leží ve zcela odlišných přírodních podmínkách – Ghana je z větší části v oblasti tropických lesů, zatímco 90 % Mauritánie tvoří poušť. Jak ale ukazuje národní muzeum v mauritánském Nuakšotu, spojuje je historie a sláva jedné středověké říše.
10 let od zemětřesení v Nepálu: „Daří se nám a lidé zůstávají,“ pochvalují si místní
Během zemětřesení, které začalo 25. dubna 2015 v Nepálu, za necelou minutu zemřelo na 9 tisíc lidí a otřesy poničily milion domů. Na pomoc zemi zasažené katastrofou uspořádal sbírku také Český rozhlas. Její výtěžek zamířil k lidem v postižených vesnicích, dostali vybavení na zimu i stavební materiál. Za vybrané prostředky se opravila škola a postavila se tři komunitní střediska. V jednom z nich ve vesnici Baruwa dnes sídlí družstvo, které vzniklo právě i díky pomoci z Česka.
Uplynulo 160 let od atentátu na Abrahama Lincolna. Proč mu tehdy nikdo nedokázal zabránit?
Několik amerických prezidentů po sobě zanechalo v dějinách velkou stopu. Dva z nich si Američané pamatují i proto, že se stali obětí atentátu. Jsou to John Fitzgerald Kennedy a Abraham Lincoln. Prezident, který vedl zemi v době občanské války Jihu proti Severu, podlehl kulce atentátníka před 160 lety. Bylo to ve Fordově divadle ve Washingtonu 14. dubna 1865.
Španělská tradice velí propustit na Velikonoce vězně. Zvyk má na svědomí jedna neuvěřitelná historie
Semana Santa neboli velikonoční Svatý týden ve Španělsku, to jsou hlavně okázalé a emotivní náboženské průvody v ulicích měst. Začínají na Květnou neděli a končí den před velikonočním pondělím. Součástí Velikonoc je ale ve Španělsku i pradávný zvyk udělovat milost vězňům.
OBRAZEM: Přestavěná stará auta pomáhají vojákům na ukrajinské frontě. Přispívají na ně i Češi
Když se řekne bugina, motorista si představí nablýskanou nízkou káru určenou hlavně pro zábavu a požitek z jízdy v otevřeném sportovním vozítku. Nemusí to tak ale být vždycky. Buginy mohou výtečně sloužit i ve válce, třeba jako teď na Ukrajině. Peníze na dvanáct vozidel pomohly sehnat české spolky Dárek pro Putina a Neohnutí, spolek z Jičína.
Chceme probudit Evropu, říká účastník protestní cyklojízdy srbských studentů
Jarní počasí láká sednout na kolo a šlápnout do pedálů. Studenti ze Srbska to vzali z gruntu a vydali se na skoro 1500 kilometrů dlouhou cestu do Štrasburku. Během dvoutýdenní jízdy zavítali do pěti unijních zemí s cílem všude upozorňovat na neutěšenou situaci v jejich zemi. Ve Štrasburku se chtějí setkat s představiteli evropských institucí, mimo jiné Evropského soudu pro lidská práva, který se v poslední době Srbskem zabýval.
Roky učení a šest generací zkušeností. Rodina Konopczyńskich vyrábí keramiku s 200letou tradicí
Městečko Bolimów kdysi platilo za jedno z center polského hrnčířského řemesla. V minulosti tu vedle sebe fungovalo okolo dvaceti zavedených rodinných keramických dílen. Do dneška přežila jediná: Rodina Konopczyńskich se hrnčířství věnuje už šestou generaci. Její výrobky jsou rozpoznatelné díky specifickému motivu ptáčka a květů. V posledních desetiletích tu ale vzniká i keramika, která přesahuje hranice folkloru.
Křesťanskou tradici v Palestině nesou staré arabské rody, rychle jich ale ubývá
Velikonoční Hod Boží slaví také Palestinci, především tedy palestinští křesťané. Ve Svaté zemi jich sice rychle ubývá, zatím ale stále stojí v čele řady palestinských měst. Křesťanská menšina má také své ministry v palestinské vládě. Západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a Izrael jsou dnes domovem bezmála dvou set tisíc křesťanů – základ komunity tvoří staré arabské rody. Války a okupace ale část z nich vyhnaly do celého světa.
Kalifornie hlásí agresivní lachtany. Na vině jsou neurotoxiny obsažené v řasách
Lachtan vypadá mile a hravě, zuby má ale jako pes a stejně jako pes vás může pokousat. Doslova na vlastní kůži se o tom v posledních týdnech přesvědčili plavci u kalifornských břehů. Přibývá tam totiž případů, kdy lachtani zaútočili na lidi. Dospívající dívka skončila s poraněným předloktím, jeden muž měl kousanci hustě poseté obě nohy a dalšího lachtan napadl při surfování nedaleko Los Angeles a pokousal ho přes neopren.