- Podcasty
- Český rozhlas - Zdraví

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Migréna. Novinková léčba gepanty pohledem lékaře i pacientky
Migréna. Nejedná se pouze o bolest hlavy, je to celý soubor příznaků. Novinkou v léčbě roku 2023 jsou tzv. gepanty. Tuto léčbu užívá paní Petra, která bude vyprávět svůj příběh a zkušenost. Hostem pořadu bude i MUDr. Eva Medová, neuroložka z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy na neurologické klinice FN Královské Vinohrady.
Český rozhlas - Zdraví
Tipy a rady, jak pečovat o sebe i své blízké.
Balanc: Moderní láska: Kompatibilní démoni. Jak navazují a udržují vztahy lidé s duševní poruchou?
Duševní onemocnění do partnerských vztahů vstupují zásadně, ať už jde o deprese, úzkosti, nebo jiná specifika. Podle Aleše Neusara, psychologa a psychoterapeuta, je klíčové, jak moc jsou tyto odlišnosti výrazné a zda je partner dokáže přijmout. Otevřenost, empatie i schopnost nést odpovědnost za vlastní potíže jsou podle něj pro zdravý vztah zásadní, říká v podcastu Moderní láska.
Balanc: Životní peklo jako seriál. Jak vývojové trauma ovlivňuje celý život
Vývojové trauma, na rozdíl od jednorázových šokových událostí, vzniká dlouhodobým působením stresu a bolesti často už v dětství. Daniela Vodáčková, klinická psycholožka, psychoterapeutka, specialistka na oblast krizové intervence v podcastu Balanc vysvětluje, jak se tyto zkušenosti promítají do výběru partnerů, vztahu k sobě i okolí a proč se lidé opakovaně vracejí do podobných destruktivních vzorců.
Zdravíčko: Přemíra dlouhodobého stresu vyvolává záněty, chřipky i vážnější onemocnění, uvádí vědec
Když jsme ve stresu, v našem těle se tvoří volné radikály kyslíku. Patří do systému přirozené obranyschopnosti organismu. Pokud je jich ale moc, škodí zdraví. K tomu dochází, pokud je stres dlouhotrvající a nám už se nedaří si od něj odpočinout.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Kateřina Cajthamlová: Změny nehtů souvisí s věkem i nevhodnou dietou. Rad je mnoho, mě zaujal řepík
Nehty a péče o ně je velké téma. Na rukou rostou rychleji, na nohou pomaleji. „Je to v poměru 2 : 1. Růst na rukou není ničím rušen. Kdežto na nohou máme boty, a tím se to může brzdit, ale nemám na to žádná relevantní data,“ říká Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě.
Jezte, ať vám to sluší: Maso. Jaké živiny nám dodá? Kdo by měl jeho konzumaci omezit?
Existuje doporučení, jak často maso jíst? Co maso a hormony či antibiotika? Jak je na tom červené maso? Jaké druhy preferovat? Na co si dávat pozor? Je rozdíl mezi velkochovem a farmářským masem? Na co si dávat pozor při nakupování? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.
Balanc: Spektrum: O fyzickou intimitu stojím, ale cesta k ní je náročná
Doteky, intimita a sexualita zůstávají v debatách o autismu často stranou. Říká se, že lidé na spektru netouží po dotecích. Že nepotřebují blízkost. Že jsou chladní, odtažití, nevyhledávají sex. Jak je to ale doopravdy? O své zkušenosti se tentokrát podělí dvaadvacetiletá studentka biologie Dodo a třiadvacetiletý Lukáš, student dramaturgie a režie. Odborný kontext doplní psychoterapeutka a poradkyně pro oblast sexuality a vztahů lidí se znevýhodněním Věra Petlanová Zychová.
Lékárna: Nemoci jater
Například ztukovatění jater, cirhóza nebo hepatitidy. Více se o tom všem dovíme od Adama Vašury, lékaře Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.
Apatyka: Svědění, padání vlasů i změny barvy kůže – vnitřní dění v těle se projevuje i navenek
Externí, zevní projevy, manifestace interních, vnitřních procesů, potíží či diagnóz mohou upozornit na změny, zhoršení i zlepšování, ale i na samotnou existenci problému. Naprostou nutností je sledovat průběžně změny na kůži například u cukrovky – diabetu. Vidět tady můžeme i to, co pacient nevnímá.
Zdravíčko: Rulík, konvalinka, oměj. Prakticky na každé zahrádce je směs jedovatých rostlin, říká soudní lékař
Máte rádi detektivky? Jednu takovou otevírá Zdravíčko s Františkem Vorlem, soudním lékařem a znalcem, jednou nohou na penzi. Mluví mimo jiné o násilných úmrtích, což je denní chleba soudních lékařů. V současnosti podle něj přibývá skonů střelnou zbraní, dříve se používaly zbraně sečné a do středověku patří například obliba úkladné vraždy jedem.