- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Jak to bylo doopravdy: Padevět: Češi nebyli za protektorátu větší udavači než jiní
Jsou okamžiky, které i po desetiletích zůstávají nelehké k pochopení. Jedním z nich je česká kolaborace za druhé světové války. Přestože se nacistům nepodařilo získat masovou podporu v rozbitém Československu, našli si ochotné spolupracovníky, kteří se podíleli na pronásledování, udávání i likvidaci nejen odbojářů. Bylo pro nacisty klíčové získat tyto spolupracovníky? „Hlavní nápor propagandy nemířil na intelektuály, ale na dělnickou vrstvu,“ míní badatel Jiří Padevět.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Jihočeská vlastivěda: Dlažební kostky, obrubníky, schody i dekorační předměty se vyráběly ze žuly vytěžené v okolí Blatné
Písemnosti dokládají, že žula z okolí Blatné na Strakonicku se využívala ke stavebním účelům již ve středověku. K rozvoji těžby a zpracování kamene došlo výrazněji až počátkem 20. století, později vznikl národní podnik, který produkoval dlažební kostky, obrubníky, patníky, mezníky nebo schody, ale také ušlechtilé dekorační předměty jako leštěné obklady nebo pomníky.
Jihočeská vlastivěda: Děsivá šumavská tragédie, jak ji ve své povídce popsal Karel Klostermann, se nikdy nestala
Spisovatel Karel Klostermann byl vypravěčským mistrem a také mužem s obrovskou pamětí. Sám říkal, že si staré příběhy ze Šumavy nevymýšlí, jen kombinuje a občas změní jméno nebo místo děje.
Jak to bylo doopravdy: Asi se dá říct, že impulsem k pražskému jaru byla krádež travních semen, upozorňuje historik Tůma
Vzletná slova, vzletné představy o změnách, které měly symbolizovat „socialismus s lidskou tváří“. (Nejen) takové bylo pražské jaro. Mohlo by se zdát, že to byla nečekaná angažovanost obyvatel tehdejšího Československa, ale mezi všemi pozitivními signály sehrála nikoli malou roli i zcela banální „zlodějna“. Tím zlodějem ale nebyl nikdo méně významný než generál a šedá eminence tehdejší armády a ministerstva obrany Jan Šejna (1927–1997).
Záhady a tajemství Zlínského kraje: Záhady rodu Seilernů: Komplikované vztahy a neznámé osudy
Pokud navštívíte hřbitov ve Štípě u Zlína, najdete tu hrobku rodu Seilernů a za ní opuštěný náhrobní kámen, na kterém je jméno Marie Seilernové a jejích tří dcer. Proč nejsou pochovány v hrobce? Dozvíte se v další dílu seriálu Záhady a tajemství Zlínského kraje.
Jihočeská vlastivěda: Extravagantní kněz Matěj Kozka z Rynárce uměl vzbudit rozruch, třeba bizarním způsobem dopravy
V 16. století, tedy v období reformace, se celá řada klášterů ocitla v existenční krizi. Mezi řeholníky upadala morálka, konventy se rozpadaly či postupně vymíraly, a některé z nich byly z těchto příčin zcela zrušeny. Podobný osud potkal v roce 1564 i klášter v Borovanech na Českobudějovicku, kde sídlil řád řeholních kanovníků svatého Augustina.
ŽiliByli: Buffalo Bill skolil tisíce bizonů, inspiroval i Antonína Dvořáka
Je jednou z nejznámějších postav Divokého západu. Legendy o jeho hrdinských činech zní až neuvěřitelně. Že by si je vymyslel? Stáhněte si pracovní listy na radiojunior.cz nebo tady dole v článku.
Příběhy 20. století: Zabíjení v Javoříčku. Vzpomínky na tragédii z 5. května 1945
Osvobození českých zemí od nacismu neprobíhalo jen ve znamení radosti ze svobody a vítání sovětské nebo americké armády. Byla to také doba vzepětí násilí, které pokračovalo ještě dlouho po květnu 1945. K tehdejším tragédiím patří mimo jiné vypálení malé vsi Javoříčko, ležící v olomouckém okrese na rozhraní Litovelska a Konicka. Členové jednotky SS zavraždili 5. května v Javoříčku 38 mužů – hlavním důvodem byla pomsta za podporu partyzánského odboje, přesná příčina je nejasná.
Téma Plus: Ezoterismus a hermetismus vs. současná ezoscéna. Kde je hranice mezi seriózností a manipulací?
Význam termínu ezoterismus se během let proměnil. Jde ale vysledovat hranice mezi seriózním duchovním učením a spiritualitou, která manipuluje? Jak se ezoterismus, hermetismus, potažmo okultismus a spiritismus vyvíjely v českých zemích, a které osobnosti se jimi zabývaly?
Historie Plus: I ženy chtěly na frontu. Čechoslovačky ve vojenských jednotkách za 2. světové války
Jak vypadal život našich žen na východní frontě? I když bojovat přímo neměly, občas se dostávaly do žhavých válečných zón. Proti tomu se působení československých žen v britských armádních pomocných sborech mohlo zdát podstatně jednodušší. Ale zdání občas klame.